Read Wittgenstein'ın Metresi by David Markson Free Online


Ebook Wittgenstein'ın Metresi by David Markson read! Book Title: Wittgenstein'ın Metresi
The size of the: 22.48 MB
Edition: Jaguar Kitap
Date of issue: 2014
ISBN: No data
ISBN 13: No data
The author of the book: David Markson
Language: English
Format files: PDF

Read full description of the books:

Dünya nedir? David Markson, Wittgenstein'ın bu sorusuna, elli dört kez reddedilen fakat sonra bir "kült"e dönüşen romanı Wittgenstein'ın Metresi'nde kurduğu "yeni bir dünya" ile cevap veriyor. Anlatıcı dışında bir insan yoktur bu dünyada. Fakat ikinci bir insanın olmaması, orada hiç kimsenin olmadığı anlamına gelmez: Filozoflar, yazarlar, ressamlar, müzisyenlerden oluşan kalabalık bir nüfusa sahiptir. Onların yapıtları, yaşamları ve dedikodularıyla tıka basa doludur. Sanatla dolu bir bilinçten süzülen ve "dünyadan arındırılmış bir dünya"dır burası. Wittgenstein'ın Metresi'ni Pelin Angı ve Suat Kemal Angı Türkçeleştirdi.

"Wittgenstein'ın Metresi'nde, Markson'ın tüm romanlarındaki dramatik etkinliklerden az sayıda bulunur: (En basit düzeyde) yeryüzündeki son kişiymiş gibi görünen Kate adındaki kadının ipe sapa gelmez düşüncelere dalması. Buna rağmen roman çok sayıda entelektüel etkinlik içerir: (Yine aynı düzeyde) edebiyattaki en derin epistemolojik araştırmalardan biridir ve Wittgenstein'ın 'Felsefe, aklımızın dil aracılığıyla büyülenmesine karşı yapılan bir savaştır,' şeklindeki önermesine dair bildiğim en iyi kurgusal açıklamadır."
-Steven Moore, Son Söz-

"Deneysel kurgunun bu ülkedeki zirve noktası…"
-David Foster Wallace-

"Bunu okuyan kişi, dünyayı eskisi gibi göremez artık."
-Ann Beattie
(Tanıtım Bülteninden)

Read Ebooks by David MarksonRead information about the author

Ebook Wittgenstein'ın Metresi read Online! David Markson was an American novelist, born David Merrill Markson in Albany, New York. He is the author of several postmodern novels, including This is Not a Novel, Springer's Progress, and Wittgenstein's Mistress. His most recent work, The Last Novel, was published in 2007 and received a positive review in the New York Times, which called it "a real tour de force."

Markson's work is characterized by an unconventional approach to narration and plot. While his early works may draw on the modernist tradition of William Faulkner and Malcolm Lowry, Markson says his later novels are "literally crammed with literary and artistic anecdotes" and "nonlinear, discontinuous, collage-like, an assemblage."

Dalkey Archive Press has published several of his novels. In December 2006, publishers Shoemaker & Hoard republished two of Markson's early crime novels Epitaph for a Tramp and Epitaph for a Dead Beat in one volume.

In addition to his novels, he has published a book of poetry and a critical study of Malcolm Lowry.

The movie Dirty Dingus Magee, starring Frank Sinatra, is based on Markson's first novel, The Ballad of Dingus Magee, an anti-Western. He wrote three crime novels early in his career.

Educated at Union College and Columbia University, Markson began his writing career as a journalist and book editor, periodically taking up work as a college professor at Columbia University, Long Island University, and The New School.

Markson died in his New York City, West Village apartment.Ebooks PDF EpubAdd a comment
Read EBOOK Wittgenstein'ın Metresi by David Markson Online free

Download PDF: wittgensteinn-metresi.pdf Wittgenstein'ın Metresi PDF