Read Dünya Adil Değil by Oscar Niemeyer Free Online


Ebook Dünya Adil Değil by Oscar Niemeyer read! Book Title: Dünya Adil Değil
The size of the: 5.73 MB
Edition: Sel Yayıncılık
Date of issue: November 2013
ISBN: No data
ISBN 13: No data
The author of the book: Oscar Niemeyer
Language: English
Format files: PDF

Read full description of the books:

Modern mimariye hem anlayış hem de biçim bakımından oldukça önemli katkılarda bulunmuş, dünyanın çeşitli yerlerinde sayısız esere imzasını atmış, bir yüzyılı aşkın yaşamının neredeyse son günlerine kadar çalışmış büyük bir isim Oscar Niemeyer.

Niemeyer'i önemli kılan yalnızca özellikle betonun farklı ve estetik kullanımını yansıtan yapıtları değil, genç yaşlardan itibaren benimsediği ve her fırsatta dile getirdiği politik duruşudur. Fidel castro'nun deyimiyle ''dünyada kalan iki komünistten biri''dir; ve tam da bu yüzden tarzı zaman zaman eleştirilmiş ve çelişkili bulunmuştur. Ancak Niemeyer işlevi değil formu önemseyen anlayışı, özgünlük ve yaratıcılığıyla çizgisini tutarlılıkla yansıtmıştır. Dağlardan, dalgalardan, bulutlardan ve kadın bedeninin estetik kıvrımlarından aldığı ilham eğri çizgilerde, yüzeylerde ve geniş alanlarda hayat bulur.

1939'da New York Fuarı'nda Brezilya pavyonu tasarımıyla adını duyuran, bu tarihten itibaren dönemin önemli mimarları Le Corbusier, Lucio Costa gibi isimlerle çalışmaya başlayan Niemeyer, 1964'te gerçekleşen askeri darbeye kadar yeni başkent Brasilia şehrinin inşa edilmesi de dahil olmak üzere birçok işe imza attı. 1985'e kadar süren askeri diktatörlük süresince gördüğü baskılar nedeniyle yurtdışında, sürgünde yaşadı ve tasarımlarını Paris, Trablus, Cezayir, Malezya ve İtalya'da sürdürdü. Ülkesine döndüğü yıl olan 1985'ten 2012'deki ölümüne kadar çalışmaya devam etti. Niemeyer'in dünya görüşünü, mimariye yaklaşımını, dostluklarını dile getirdiği kısa metinlerden oluşan Dünya Adil Değil, 104 yaşında bir çocuğu tüm içtenliği ve sadeliğiyle yansıtıyor, komünist bir çocuk...

Read Ebooks by Oscar NiemeyerRead information about the author

Ebook Dünya Adil Değil read Online! Born in Rio in 1907, Niemeyer led a bohemian life until early adulthood, having said that, when he was young, "it looked like we were alive just to have fun". After working with his father in his typography for a while, he joined the National School of Fine Arts in 29, graduating as an engineer architect in 34. At the time, though he had financial difficulties, he began working without payment in Lúcio Costa's studio, hoping he could find a career there in making better architecture than what he saw on the streets. Their partnership would last for many decades.

In the 30s, after their first modernist skyscraper and the strong contact with Le Corbusier, they started developing brazilian modernism both in Brazil and abroad, leading to a long a succesful career that continues today.


Ebooks PDF EpubAdd a comment
Read EBOOK Dünya Adil Değil by Oscar Niemeyer Online free

Download PDF: dnya-adil-deil.pdf Dünya Adil Değil PDF